آشنایی با برنج قهوه ای و مزایای آن

برنج قهوه ای یکی از بهترین نمونه از برنج های موجود در بازار می باشد. برنج های قهوه ای به برنج هایی اطلاق می شود که تنها پوسته خارجی آنها جدا می گردد و روند سفید سازی برنج را طی نمی کنند. معمولا برنج قهوه ای پوسته ای کلفت تر از برنج سفید دارد. در اغلب کشور های شرق آسیا برنج قهوه ای مصرف بسیار گسترده تری نسبت به برنج سفید دارد. اما در کشور هایی مانند ایران به خاطر اطلاعات کم در رابطه با مزایای برنج قهوه ای، هنوز هم افراد زیادی مصرف برنج سفید را ترجیح می دهند. اما در سال های اخیر با توجه به اطلاع رسانی های بسیار مناسبی که انجام شده است، بسیاری از افراد تمایل پیدا نموده اند که برنج های قهوه ای را جایگزین برنج سفید نمایند. با جایگزین کردن برنج قهوه ای می توان برنج را تبدیل به یکی از غذاهای بسیار مفید و بدون ضرر نمود، زیرا برنج های قهوه ای دارای خواص بسیار زیادی برای بدن انسان بوده، که این موضوع باعث شده تا اغلب افراد به خاطر خواص بسیار زیاد برای سلامتی، برنج های قهوه ای را جایگزین برنج سفید نمایند.

 

آیا طبخ برنج قهوه ای با برنج سفید متفاوت است؟

بسیاری از افراد گمان می کنند برنج قهوه ای یا سبوس دار باید به شیوه خاصی پخته شود، اما معمولا این تفکر صحیح نمی باشد. برای پخت برنج های قهوه ای می توان همانند برنج سفید عمل نمود. برنج های قهوه ای را می توان هم به صورت آبکش و هم به صورت دم پخت تهیه نمود. با توجه به ارزش غذایی بسیار مناسبی که برنج قهوه ای دارد، اگر به صورت دم پخت تهیه شود و از آبکشی آن اجتناب شود، تبدیل به غذایی کاملا سالم و ارزشمند می شود.

 

از چه نوع برنجی می توان برنج قهوه ای تهیه نمود؟

برنج های قهوه ای از برنج خاصی به دست نمی آید و در اصل هر نوع برنجی را شالی کاران می توانند با برداشتن تنها لایه اولیه تبدیل به برنج قهوه ای نمایند. بدین ترتیب ممکن است برنج های قهوه ای با کیفیت های متنوع همانند برنج سفید در بازار پیدا شود. از این رو باید در هنگام خرید برنج قهوه ای دقت زیادی داشته باشید. برنج های قهوه ای را در اغلب موارد از برنج های با کیفیت تهیه می نمایند، بدین ترتیب به راحتی می توان برنج قهوه ای مرغوب در بازار تهیه نمود.

روش نگهداری از برنج قهوه ای

یکی از موضوعاتی که برای اغلب خریداران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده، این است که برای نگهداری برنج قهوه ای چه تمهیدات خاصی باید اندیشید. معمولا برنج های قهوه ای همانند برنج سفید بهتر است درون کیسه های پارچه ای نگهداری شوند و نیازی به ظرف و یا کیسه خاصی برای نگهداری ندارند. اما بهتر است محلی که برنج قهوه ای را نگهداری می نمایید، خشک تر و خنک تر از محل نگهداری برنج سفید باشد. بدین ترتیب می توان با اطمینان بیشتری برنج را نگهداری نمود.

 

مدت نگهداری برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید

بسیاری از افراد گمان می کنند که برنج های قهوه ای را نیز می توانند مانند برنج سفید با خیالی راحت برای مدت زمانی طولانی نگهداری نمایند. این در حالی است که برنج قهوه ای به خاطر داشتن ویتامین ها، پروتئین ها، چربی ها و املاح معدنی بیشتر نسبت به برنج سفید، در مدت کمتری ممکن است خراب بشود. بدین ترتیب نمی توان برنج قهوه ای را به اندازه برنج سفید با اطمینان نگهداری نمود. ماندگاری برنج های قهوه ای معمولا نصف برنج سفید می باشد. به عنوان مثال یعنی اگر برنج سفید را به مدت یک سال می توان با خیالی آسوده انبار نمود، برنج قهوه ای را تنها ۶ ماه می توان نگهداری نمود.

 

ارزش غذایی برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید
معمولا برنج های قهوه ای از ارزش غذایی بسیار بیشتری نسبت به برنج سفید برخوردار می باشد. زیرا برنج قهوه ای خواص بسیار زیادی را از پوسته یا شلتوک گرفته، که در برنج سفید این پوسته در مراحل اولیه گرفته می شود. این موضوع باعث شده تا برنج قهوه ای برای سلامتی انسان نیز مفید تر باشد. جدول مربوط به ارزش غذایی برنج قهوه و برنج سفید در ۱۰۰ گرم را می توان در ادامه بررسی نموده تا متوجه شد که برنج قهوه ای چه مزایایی نسبت به برنج سفید دارد.

 

 

 

مزایای برنج قهوه ای
یکی از بهترین مزایای برنج های قهوه ای تاثیر مثبت در عملکرد مغز بوده و بدین ترتیب می تواند از بیماری هایی مانند آلزایمر به راحتی جلوگیری نماید. این موضوع به خاطر وجود منگنز و ویتامین B موجود در برنج های قهوه ای می باشد.
یکی از دیگر مزایای بسیار مفید و موثر برنج قهوه ای، داشتن منیزیم و تاثیر ان بر تنظیم فشار خون می باشد. بدین ترتیب افرادی که با افزایش فشار خون مواجه بوده، می توانند به کمک برنج قهوه ای در رژیم غذایی خود، فشار خون را تنظیم نمایند.
برنج های قهوه ای حاوی فیبر بسیار زیادی می باشد. فیبر موجود در برنج قهوه ای باعث می شود تا کلسترول بد خون یا LDL کاهش یابد. بدین ترتیب برنج قهوه ای می تواند در سلامت قلب و عروق نیز تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. مصرف مداوم برنج های قهوه ای به جای برنج سفید می تواند در کاهش تصلب شرایین تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.
برنج قهوه ای می تواند علاوه بر کاهش کلسترول بد خون، به حفظ کلسترول خوب یا HDL نیز کمک می نماید. بدین ترتیب در سلامتی انسان می تواند نقش بسیار تعیین کننده ای را ایفا نماید.
برنج های قهوه ای به دلیل داشتن فیبر زیاد می توانند برای سلامت دستگاه گوارش نیز بسیار مفید و موثر باشند. زیرا به راحتی مشکلاتی مانند یبوست را از بین می برند. برنج قهوه ای باعث می شود تا سریع تر احساس سیری نموده و از پر خوری جلوگیری می کند. بدین ترتیب چاقی و کولیت و مشکلات گوارشی را به حداقل می رساند.
افرادی که با مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب مواجه می باشند، می توانند با مصرف انواع برنج قهوه ای این مشکل را برطرف نمایند. بدین ترتیب افرادی که می خواهند آرامش بیشتری داشته باشند، می توانند از برنج های قهوه ای به جای برنج سفید استفاده نمایند.
برنج های قهوه ای حاوی مقادیری کلسیم و منیزیم می باشد، که این املاح معدنی برای رشد و استحکام استخوان ها بسیار مفید می باشند. بدین ترتیب افرادی که می خواهند استخوان های سالم تری داشته باشند، می توانند از برنج های قهوه ای استفاده نمایند. این موضوع باعث می شود تا مشکلاتی مانند پوکی استخوان و… به حداقل برسند.

خرید برنج قهوه ای
با توجه به مزایا و قابلیت هایی که برنج های قهوه ای دارند، بسیاری از افراد به این فکر افتاده اند که این محصول را جایگزین برنج سفید نمایند، همه افرادی که می خواهند برای خرید برنج های قهوه ای اقدام نمایند، می توانند از طریق اینترنت نیز این کار را به راحتی انجام بدهند. خرید آنلاین باعث می شود تا بتوان بدون اتلاف وقت و یا هزینه اضافی، محصول مورد نظر را حتی به صورت عمده نیز تهیه نمود. خرید برنج قهوه ای از طریق اینترنت باعث می شود تا بتوان این محصول را با بهترین و مناسب ترین قیمت های موجود در بازار خریداری نمود. این موضوع باعث استقبال گسترده از فروش اینترنتی برنج قهوه ای شده است.

دیدگاهی بنویسید

مطالب مشابه

"" به علاقه مندی ها اضافه شد